Ústava pod palbou: Cenzura na sociálních sítích a blokování internetových stránek v České republice
Porušování svobody projevu v ČR je dnes denním chlebem, zejména skrze mazání příspěvků, blokace uživatelů a cenzuru webů bez soudního rozhodnutí. Je nutné varovat před nebezpečím potlačování odlišných názorů ve jménu „boje proti dezinformacím“. Jediné co nám po převratu zbylo je demokracie, která nyní potřebuje naší ochranu a musíme začít v důsledném hájení svobody slova.

V posledních letech jsme svědky alarmujícího trendu porušování Ústavy České republiky, konkrétně článku 17, který jednoznačně stanoví, že cenzura je nepřípustná!
Tento základní pilíř demokratické společnosti je však stále častěji obcházen či zcela ignorován. V praxi dochází k cenzuře, která není uplatňována státní mocí přímo, ale prostřednictvím soukromých subjektů — zejména provozovatelů sociálních sítí a internetových platforem. Tato forma nepřímé cenzury, často s tichým či otevřeným souhlasem vládních institucí, představuje nebezpečný precedens.
Příklady porušování svobody projevu
Blokace příspěvků na sociálních sítích
Na platformách jako Facebook nebo YouTube došlo k mazání či omezení přístupu k obsahu, který byl sice v souladu s českými zákony, ale obsahoval kritiku vládních opatření během pandemie COVID-19. Například některé příspěvky upozorňující na vedlejší účinky očkování byly automaticky označeny jako „dezinformace“ a uživatelé byli zablokováni nebo tzv. „shadowbanováni“ — tedy jejich příspěvky byly skryty před ostatními, aniž by o tom byli informováni. Zde by jsme mohli uznat i to, že šíření těchto informací mohlo mít za následek poškození zdraví čtenáře, který by snad mohl i uvěřit, že vpravit si do žíly naředěné savo by mohlo pomoci být imunní proti COVID19. Zde i já musím hned od začátku připouštím, že Svoboda projevu neznamená, že si můžeme psát cokoli! Svobodu slova v tomto případě lze omezit a to právě v situacích, kdy zjevně dochází k podněcování k násilí, nebo k nenávisti.
To však neznamená, že nemůžeme vyjadřovat i nepopulární názory!
(Odstavec 4, článku 17 je překrucován a znásilňován)
Cenzura na Seznam.cz a diskusních fórech
Na diskusních portálech společnosti Seznam.cz, jako je Novinky.cz nebo Seznam Zprávy, dochází k mazání komentářů a blokaci uživatelů, kteří vyjadřují například nesouhlas s migrací, klimatickou politikou EU nebo podporují opozici. Uživatelé často nedostanou žádné odůvodnění svého zablokování a nemají možnost se bránit, čímž je porušeno jejich právo na spravedlivý proces. Sám jsem byl zablokován a to ihned a nastálo za komentář, kde jsem jasně odsoudil útok Ruska na Ukrajinu, ovšem polemizoval jsem nad důvody tohoto útoku. Byl jsem zablokován na 14 dní, pak myslím zas na 14 dní a pak na trvalo, komunikace, dovolání, vysvětlení nikde.. Prostě jen špatný názor.
Vládní seznamy „dezinformačních webů“
Ještě závažnějším příkladem je blokace celých domén na základě rozhodnutí vlády či doporučení bezpečnostních složek státu. V roce 2022 byla například bez soudního rozhodnutí zablokována celá řada alternativních zpravodajských webů (např. Aeronet.cz, PrvníZprávy.cz, Protiproud.cz). Tyto stránky nebyly obviněny z žádného trestného činu, ale byly označeny za „dezinformační“. Tato opatření byla přijata na základě doporučení Centra proti hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra, které však není soudní institucí a neodpovídá za dodržování ústavních práv. Tady by se dalo říci, že naší ústavě byl zasazen první políček přímo do tváře.
Spolupráce státu a soukromých platforem
Znepokojivý je také fakt, že stát aktivně spolupracuje s těmito platformami a poskytuje jim seznamy „problematických“ účtů či webů. V roce 2023 unikly informace o tom, že ministerstva a další veřejné instituce předávají seznamy profilů či webových stránek, které mají být monitorovány, omezovány nebo úplně zablokovány. Takové jednání lze považovat za nepřímou cenzuru a obcházení ústavní ochrany svobody projevu. Takové chování už nemá daleko od komunistických praktik, dovolil bych si tvrdit, že tyto praktiky bývalé soudruhy dokonce předčily.
Právní rámec a demokratické hodnoty
Článek 17 Listiny základních práv a svobod (součást ústavního pořádku ČR) jasně zaručuje svobodu projevu a právo na informace:
„Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem.“
„Cenzura je nepřípustná.“
Pokud je nějaký obsah v rozporu se zákonem — například obsahuje výzvy k násilí nebo popírání genocidy — pak má být postihován na základě platných právních norem, a to soudní cestou. Nikoli prostřednictvím jednostranných rozhodnutí soukromých firem či politických tlaků.
Důsledky pro svobodnou společnost
Tolerování cenzury na základě politických nebo ideologických postojů otevírá dveře k autoritářství. Pokud občané nemohou svobodně vyjadřovat své názory — byť nepohodlné, provokativní nebo menšinové — pak demokracie ztrácí svou podstatu.
Nálepky jako „dezinformátor“, „populista“ nebo „proruský narativ“ jsou často používány jako záminka pro umlčování hlasů, které narušují oficiální výklad reality. Namísto otevřené diskuse se prosazuje jednostranný výklad, jehož správnost je dána nikoli fakty, ale souhlasem mocenského aparátu.
Co můžeme dělat?
-
Požadovat transparentnost: Jakákoliv blokace by měla být řádně odůvodněna a podléhat nezávislé kontrole.
-
Odmítat cenzuru bez soudního rozhodnutí: Blokace webů nebo mazání příspěvků by neměly být ponechány na libovůli soukromých firem.
-
Zasazovat se za legislativní změny: Měla by být posílena ochrana svobody slova a přijet zákon, který zabrání zneužívání moderace k politickým účelům.
-
Vzdělávat veřejnost: Svoboda slova neznamená, že musíme souhlasit se vším, ale že musíme hájit právo ostatních říci to, co si myslí.
Závěrem
Cenzura, byť „moderní“ a digitální, zůstává stejně nebezpečná jako dříve. Ohrožuje pluralitu, otevřenou společnost a vede k ideologickému monopolu. Je naší povinností se tomuto trendu postavit — nejen kvůli právu jednotlivce, ale kvůli zachování samotné demokracie. I z tohoto důvodu vznikl portál svobodnaslova.cz, kde se budeme snažit prezentovat i ty politicky nepopulární názory.